Yazılım Uzmanı Kimdir? Nasıl Olunur? İş İmkanları ve Maaşları, Özellikleri, Bilmesi Gerekenler, Dezavantajları

Yazılım Uzmanı Kimdir? Nasıl Olunur? İş İmkanları ve Maaşları, Özellikleri, Bilmesi Gerekenler, Dezavantajları

Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık 10 yıldır yazılımla ilgilenmekteyim. Bu yazımda da yazılım uzmanı kimdir, yazılım uzmanı nasıl olunur, yazılım uzmanının özellikleri ve bilmesi gerekenler nelerdir, iş imkanları nelerdir, yazılım uzmanının maaşları nasıl, yazılım uzmanlığının dezavantajları nelerdir ve yazılım uzmanı olmak için üniversite şartmı bunlardan bahsedeceğim.

Yazılım Uzmanı Kimdir?

Yazılım uzmanı kimdir sorusundan önce yazılım nedir buna değinelim. Bilgisayar üzerinde kullandığımız tüm programlara, internet üzerinden girdiğimiz tüm web sitelerine, telefonlarımızda kurulu olan tüm programlara ve akıllı elektronik cihazların içerisinde bulunan tüm programlara verilen isme yazılım diyebiliriz. Yazılım Uzmanı da bu sistemleri tasarlayan ve geliştiren kişilerdir.

Yazılım Uzmanı Nasıl Olunur?

Yazılım uzmanlığı kendi içerisinde alanlara ayrılır. Bu alanları “Web Programlama, Masaüstü Programlama, Mobil Programlama, Elektronik Programlama, Veritabanı Programlama” kategorilerine ayırabiliriz. Bu kategorilere ek alanlarda eklenebilir. Yazılım Uzmanı olmak için öncelikle hangi alanda uzmanlaşacağımızı belirlememiz gerekir. Ben Web programlama alanında uzmanlaştığım için bu alanda kendimizi nasıl geliştirebileceğimizden bahsedeceğim.

 • Eğitim Videoları İzleyin
  Web Yazılım uzmanı olmak için öncelikle öğrenmeniz gereken temel kavramlar vardır. Bu kavramları anlatan ücretsiz ya da ücretli olmak üzere birçok kaynak bulunmaktadır. Başta google ve youtube üzerinden aşağıda vereceğim programla dili anahtar kelimelerini aratarak videolara erişebilirsiniz. Bu videoları başlangıç için muhakkak izleyin. Videoda anlatılanları kendinizde uygulamaya çalışın.
   
 • Kitap Alın
  Uzmanlaşmak istediğiniz alanı belirledikten sonra o alanla ilgili kitaplar alıp içerisinde anlatılan konuları okuyun. Okuduklarınızı uygulamaya çalışın. Başlangıçta bazı kavramları anlayabilmeniz için kitapları kurcalamanız gerekiyor. Kitapları da PDF olarak ya da fiziksel olarak bulabilmeniz mümkündür.
   
 • Küçük Projeler Geliştirin
  Video ve Kitap’ta öğrendiklerinizi kullanarak ufak proje geliştirmeyi deneyin. En basitinden ekrana “Merhaba Dünya” yazdırmaktan başlayıp bir hesap makinesi programı gibi ufak çaplı programlar geliştirebilecek seviyeye geliniz.
   
 • En iyi yardımcınız Google
  Eğitime başladığınızda aklınıza takılan her konuyu ilk olarak arkadaşınıza, hocanıza veya uzmanına sormak yerine ilk olarak google.com’a sorun. Emin olun sizin yaşadığınız sorunu yaşamış ve cevabını bulmuş birçok kaynak bulacaksınız. Bu kaynaklardan en önemlisi forumlar ve stackoverflow.com dur. Stackoverflow üzerinde bir soruya verilmiş cevaplar içerisinde yeşil tikli bir cevap görürseniz aradığınız cevabı buldunuz demektir.
   
 • Gerçek Bir Proje Geliştirin
  Buraya kadar tavsiye ettiğim şeyler size sadece emeklemeyi öğretebilir. Ayağa kalkıp koşabilmeniz için gerçek bir proje geliştirip tüm aşamaları görmeniz gerekmektedir. Gerçek bir proje geliştirebilmeniz içinde kendinize bir müşteri bulmalısınız. Onun isteklerini yapıp ortaya bir ürün çıkartmayı deneyin. Müşterinin istediklerini bilmeseniz bile çözüm için araştıracağınızı söyleyin ve o konuyu nasıl çözeceğinizi internetten araştırın. Bu iş karşılığında piyasanın altında bir teklif verin ki hem öğrenin hem de para kazanın. İlk işinizi bulmak biraz can sıkıcı olabilir. Ben ilk işimi tek tek dükkanları gezerek web sitesi ihtiyacı olup olmadığını sorarak buldum. Sonunda bir fotoğrafçı kabul etti ve benden istediği her şeye hallederim abi dedim ve sonra nasıl yapılacağını internetten günlerce araştırarak bulup müşterinin ihtiyacını karşıladım. Daha sonra o siteden düğün salonuna, sonra inşaat sitelerine, okul sitesi, blog, forum derken kendimi birçok projenin içerisinde buldum. Her projede ayrı ayrı tecrübe edinerek uzmanlaşma yolunda ilerledim. Sizde ilk işinizden sonra demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Yazılım Uzmanı olabilmek için olması gereken özellikler

 • Bilgisayarı iyi seviyede kullanabilmelisiniz ve internetten araştırma yapabilecek kadar interneti kullanmış olmanız lazım.
 • Sabırlı olmalısınız. Çünkü bazen bir hatayı çözmek için günlerinizi harcayıp uykusuz kalmanız gerekebilir.
 • Araştırmacı ruhunuz olmalı.
 • Sayısal alanda kendinizi geliştirmelisiniz.
 • Merak duygunuz gelişmiş olmalı.
 • İngilizce bilmelisiniz. Çok ileri seviye olmasa bile karşılaştığınız hataları anlamak ve araştırma yaparken İngilizce kaynaklardan da faydalanmak için en azından başlangıç seviyesinde İngilizce bilmelisiniz.
 • Yazılım işine gerçekten gönül vermiş olmalısınız yoksa çekilir dert değil ??

Web Yazılım Uzmanı olmak için bilmeniz gereken ortak teknolojiler

Benim uzmanlık alanım web programlama üzerine olduğu için önereceğim teknolojilerde web üzerine olacak. Ancak diğer alanlarda da benzer şeyler bulunmaktadır.

 • HTML(Hyper Text Markup Language): Site içerisinde bulunan nesneleri (Yazı, Fotoğraf, buton, tablo, bağlantı, form vb) oluşturduğumuz kodlama türüdür. Web programla ile ilgilenen herkesin öncelikle HTML dilini öğrenmesi gerekmektedir. Eğer İngilizce sıkıntınız yoksa https://www.w3schools.com/html/ bu siteden HTML’i öğrenebilirsiniz. Eğer İngilizce bilmiyorsanız google chrome translate eklentisini kurarak Türkçe’ye çevirip öğrenebilirsiniz. Çeviri biraz bozuk olsa da öğrenmeniz için yeterli olacaktır.
 • CSS(Cascading Style Sheets): HTML ile oluşturduğumuz nesnelerin renklerini, boyutlarını, konumlarını, görünümlerini ve biçimlerini belirttiğimiz kodlama türüdür. CSS’i buradan öğrenebilirsiniz. https://www.w3schools.com/css/
 • Javascript Kütüphaneleri (jQuery, Angular, React, Vue.js, vb): HTML nesneleri sayfa içerisinde dinamikleştirmek , Arayüz ile Programlama dili arasında iletişimi sağlamak için kullandığımız kodlama türüdür. Örneğin birçok haber sitesinde gördüğümüz haber manşet sistemlerinde ki haberlerin belirli zaman aralığında değişmesi javascript için güzel bir örnek olabilir.  Javascripti buradan öğrenebilirsiniz. https://www.w3schools.com/js/
 • Programlama Dili (c#, java, php, python vb): Kullanıcı arayüzünden aldığımız bilgileri işlediğimiz ve işlediğimiz bu bilgileri tekrar kullanıcı arayüzünde göstermemizi sağlayan kodlama türleridir. Örneğin edevlet sistemine girmek istediğimizde ekranda girdiğimiz TC Kimlik numarasını ve şifreyi alıp doğruluğunu kontrol ettikten sonra doğruysa kullanıcıya belirli hizmetler sunan sistemleri geliştirmek için kullanılan programlar dilleridir. Programlama dilleri birden fazladır. Bunları öğrenmek için google’da “programlama dilleri nelerdir” şeklinde aratıp öğrenebilirsiniz. Bu konu çok detaylı olduğu için bu yazıda bu kısma girmeyeceğiz.
 • Veritabanı (MS SQL, MySql, Oracle vb): Site üzerinde aldığımız bilgileri sakladığımız programlardır. Örneğin E-ticaret sistesinde bulunan ürünleri, müşterileri, satışları, sayfaları vb bilgileri sakladığımız programlardır.
 • Sunucu/Hosting Yönetimi (Windows, Linux): Geliştirdiğiniz web sitelerini sunuculara/hostinglere yükleyerek kullanıcıların erişimine açtığımız bilgisayarlardır.

Aslında öğrenmeniz gereken teknolojiler tabiî ki bununla sınırla değil ancak bu konu çok kapsamlı olduğu için ben sadece ön bilgi vermeye çalıştım. Belirttiğim konuları araştırdığınızda karşınıza birçok kaynak çıkacaktır.

Yazılım uzmanının iş imkanları nelerdir

Bilgisayarların girdiği her alanda yazılım uzmanlarına da ihtiyaç vardır. Günümüzde bilgisayarın girdiğin alan çok yaygın olduğu için yazılım uzmanı birçok sektörde iş imkanı bulabilmektedir.

Yazılım uzmanlarının en çok çalıştığı sektörler şu şekildedir.

 • Devlet Daireleri
 • Bankalar
 • E-ticaret
 • Telekomünikasyon
 • Kurumsal Şirketler
 • Sosyal Siteler
 • Mağazalar
 • Marketler
 • İnşaat
 • Finans

Bu liste daha da uzayıp gidebilir. Yazılım alanında kendinizi geliştirdiyseniz günümüz şartlarında işsiz kalma süreniz diğer sektörlere göre çok daha kısa olacaktır.

Yazılım Uzmanlarının en çok arandığı iller ise İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir, Bursa şeklinde sıralanabilir.  En yüksek maaşlar İstanbul’da verilmektedir.

Yazılım Uzmanı Maaşları Nasıl?

Yazılım Uzmanı Maaşları

Yazılım uzmanlarının maaşı genel olarak Türkiye şartlarında rahat bir hayat yaşamanıza yetecek seviyededir. Aldığınız eğitim, tecrübeniz, kullandığınız teknolojiler, çalıştığınız firmalar, özgüven ve kendinizi ifade etme şekliniz, sosyal yaşamınız gb etkenlere göre maaşlar farklılık göstermektedir.

Maaşlar çok değişken olduğu için ben çevremde bildiğim kişilerin maaşlarından bahsederek size fikir vermeye çalışacağım.

Yeni mezun bilgisayar mühendisi 2000 TL - 4000 TL arasında maaş alan tanıdıklarım var.

3 - 5 yıllık tecrübeli birisi 3000 – 5000 TL arası alıyor.

5 yıl ve üzeri tecrübesi olan arkadaşlarımın çoğu 5000 üzeri alıyor. Bu rakam 10.000TL yi de geçebiliyor.

Yazılım uzmanlığının dezavantajları nelerdir

 • Kullandığınız teknolojiler devamlı gelişmektedir. Bugün sizi kral yapan teknolojiler birkaç yıl sonra hiç kullanılmayabilir. Bu yüzden devamlı öğrenci olmalısınız.
 • Devamlı bilgisayar başında olduğunuz için bel fıtığı, göz bozukluğu, az hareket etmekten kaynaklı kilo alma gibi sağlık problemleriniz olabilir
 • Her gün hata çözmekten stres yapıp psikolojik sorunlar yaşayabilirsiniz
 • Yazılım uzmanlığı mankenlik gibidir. Belli bir yaşta sonra değeriniz azalıyor. Az olmakla birlikte bazı iş ilanlarında 30, 35, 40 yaşını aşmamış kişileri arayan firmaları görmekteyim. Günümüzde emekliliğin 60 yaş olduğunu düşündüğümüzde bu insanlar ne iş yapacak anlamış değilim. Yaşınız ilerledikçe kendinizi yöneticiliğe hazırlamazsanız ya da kendi işinizi kurmazsanız iş bulma konusunda sıkıntı çekebilirsiniz.

Yazılım Uzmanı olmak için Üniversite Şart mı?

Yazılım uzmanları alaylı ve mektepli olarak tarif edilmektedir. Mektepli olan uzmanlar ilgili bölümlerden mezun olmuş ve kendilerini yazılım alanında geliştirmiş kişilerdir. Alaylı olanlar ise bu işe gönül vererek kendi imkanlarıyla kendini geliştirmiş kişilerdir. Her iki grupta iş bulabilirler ancak bazı iş ilanlarında Üniversite Eğitimi şartı aranmaktadır. Yazılım uzmanı olmak için Üniversite eğitimi şart değil ancak olması büyük avantaj olacaktır.

Yazılım uzmanlığıyla ilgili aklıma gelen konuları size aktarmaya çalıştım. Sormak istediğiniz konular olursa yorum bölümünden bana sorabilirsiniz. Elimden geldiğince size yardımcı olmaya çalışırım.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim :)

Kayıt bulunamadı