Ehliyet sınavını geçtikten sonra ehliyet almak için gerekli işlemler, belgeler, evraklar

Ehliyet sınavını geçtikten sonra ehliyet almak için gerekli işlemler, belgeler, evraklar

Ehliyet alma işlemleri ve yapmanız gerekenler?

Ehliyet ve direksiyon sınavından geçtiniz ve ehliyet almayı hak kazandınız. Bu aşamadan sonra ehliyetinizi almak için neler yapmanız gerekiyor? Ehliyetler, sınavı kazanmış kişiler tarafından gerekli evraklar hazırlanarak ilçe emniyet müdürlüğüne başvurulup alınabilir.

Gerekli evraklar neler?

Emniyet müdürlüğüne ehliyet almak için başvurmadan önce hazırlamanız gereken belgeler ve evraklar.

- Kan grubu kartı Polikliniklerden sağlık raporu alınırken birlikte kan grubu da öğrenilebilir. Kimlikte yazıyorsa veya daha önce ehliyet almışsanız gerekmez.

- Sağlık raporu Aile hekimliğinden, polikliniklerden veya hastanelerden alınabilir. Daha önceden alınmış sağlık raporu 1 yıl geçerlidir. Sağlık raporunun üzerinde sürücü belgesi sınıfı belirtiliyor. Kan gurubunuzu da bu esnada öğrenebilirsiniz.

- Diploma Diplomanın aslı ve fotokopisi. (Diplomanın aslı gösterilerek geri alınacak)

- Kimlik fotokopisi Kimlik ve varsa önceden alınmış ehliyetin fotokopisi dosyaya konulacak.

- Vesikalık Fotoğraf 7 adet vesikalık fotoğraf (güncel yeni çekilmiş) dosyaya konmalıdır.

- Adli sicil belgesi  (sabıka kaydı) Adli sicil kaydı E-Devlet sistemi üzerinden herhangi bir ücret ödemeden alınabilmektedir. E-devlet adli sicil kaydı almak için https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi linkini kullanabilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa veya unuttuysanız en yakın PTT şubesine giderek 4 TL karşılığında yeni şifre alabilirsiniz. Önceden alınmış sabıka kaydı 1 yıl geçerlidir.

- Banka dekontu İş Bankası’na ehliyet için vergi yatırılacak. Bankadan alınan dekontun aslı dosyaya konulacak. Banakaya gidilerek ehliyet için ödeme yapmak istediğinizi ve ehliyetin sınıfını söylediğinizde ödemeniz gereken ücreti öğrenebilirsiniz. B sınıfı için: 333,60 TL A2 sınıfı için:110 TL

- Şoförler odası cemiyet dosyası hazırlanması Şoförler odası cemiyeti evrakı denilen mavi dosya (EK18, ve EK1 Formu) En yakın şoförler odasından şahsi olarak başvurularak alınabilir. Odada yaptırılması durumunda tahminen 5 TL, kursta doldurulsa veya dışarıda yaptırırsanız 10 TL gibi bir ücret tutabilir.

- Emniyet müdürlüğü web sitesinden randevu almak İstanbul emniyet müdürlüğü web sitesinden ehliyet almak için randevu alınmalı. Randevu alınırken sürücü kursunun bulunduğu ilçedeki emniyet müdürlüğü seçilmelidir. İEM e-randevu için http://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ linkini kullanabilirsiniz.

- Randevu günü Randevu günü gidildiğinde 103 TL kart bedeli ödenecektir. Belgelerinizde eksiklik yoksa ve bir sorun çıkmazsa tahminen 2-3 gün sonrasına ehliyetinizi alabileceğinize dair bilgi verilir. Ehliyet almak için sürücü kursunuzdan dosyanızı istediğinizde bu belgelerin bir kısmı elinizde olacak. Dosyanızı yukarıda belirtilen belgeler ile tamamlayıp ilçe emniyet müdürlüğünüze başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen ücretler kesin ve net ücretler değildir, ehliyetinizin sınıfına, bölgeye veya döneme göre değişiklik gösterebilir.

EHLİYET İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Ehliyet alırken emniyet müdürlüğünde para ödüyor muyuz, ne kadar? Dönemlere bağlı olarak değişebilir, en son 103 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Bir ehliyet kaç liraya mal olur? Alacağınız ehliyetin sınıfına göre ve döneme göre değişir. Bir kursa almak istediğiniz ehliyet sınıfını belirterek sorarsanız daha iyi olur.

Emniyetten randevu nasıl alınıyor? Emniyet genel müdürlüğünün sitesine giriş yapıp e-randevu sistemi üzerinden randevunuzu alabilirsiniz.

Evrakların geçerlilik süreleri ne kadar? Sağlık raporu ve adli sicil kaydının 1 yıl geçerliliği vardır. Sınavları kazandıktan sonra 1 yılı geçirmeden ehliyetinizi almanızda fayda var.  

 • #1 - Ramazan
  16 December 2015 Wednesday
  Sürücü kursu herşeyin hazir olduğunu ve sadece. Emniyete gidip imza atmam gerektiğini söyledi sadece diplomamin asli kayip fakat fotokobisi var emniyette aslini isterlerlermi
 • #2 - Coşkun
  29 June 2015 Monday
  DİKKAT:27.07.2015 tarihinde ehliyet cıkardım tepecık izmirden .dosyayı sürücü kursundan aldıktan sonra yapılacak işlem ziraat bankasına b sınıfı için 381 lira yatırdım söförler odasına mavi dosya için gittim 2.5 lira karsılıgında aldım zahmet edip gitmeyin trafik subede var fiyat aynı ilk müracat bölümü parmak izi alımı yapılcak ve sabah verirseniz 11.30gb alırsınız öyleye dogru verirseniz 16.30 gb alırsınız ögleden sonra gün atar ve 11.30gb alırsınız
 • #3 - Mustafa
  25 May 2015 Monday
  arkadaşlar ben ehliyet alamaya hak kazandım direksiyondan geçtim sınavdan geçtim ama saglık raporuma renk körlugu var yazıyor bi sıkıntı olur mu
 • #4 - Salim Onay
  21 January 2015 Wednesday
  ben 4-5 yıl önce hak kazandım ilkokul mezunuyum eğliyet almak için ama bu sürede yurt dışını gittiğim için eğliyetimi alamadım şimdi tekrar aynı dosyamla eğliyetimi alabilirmiyim
 • #5 - Zuhre
  4 December 2014 Thursday
  Merhaba ben ehliyet sinavlarina 2012 yilinda girdim ve ehliyet almaya hak kazandim ancak emniyeti gidip Ehliyetimi çikarttiramadim bunun bir suresi varmi yani evraklarim yanmaz degilmi
 • #6 - Kürşad Altan
  5 March 2014 Wednesday
  Diplomamın aslı üniversitede olduğu için aslını götüremiyorum öğrenci belgemi götürmem ve lise diplomamın fotokopisini götürmem yeterli olur mu ?
 • #7 - Nihat
  19 December 2013 Thursday
  S.a. arkadaşlar ehliyeti almaya hak kazandım ve işlemlerimi tamamladım. Belgem de hazır sadece izmirden bir yazı gelecekmiş onu bekliyorum. Bu süre zarfında araç kullanırken yakalanırsam ne tür bi ceza yerim veya ceza yazılır mı nasıl oluyor bi yardımcı olurmusunuz lütfen !!!!
  • #1 - Serkan
   25 December 2013 Wednesday
   As. Benim ehliyetim yok kullanıyorum kaçkere çevirdiler babamın ehliyetini gösterip geçiyorum sıkıntı olmuyo bizim buralarda tabi sizin oraları bilmem . Edit istanbul/beykozda yaşıyorum
(1 / 1) Toplam 7 Kayıt