Android Telefonlarda (LG, Samsung, Huawei vb) Karşı Tarafa Ses Gitmeme Sorununun Çözümü

Android Telefonlarda (LG, Samsung, Huawei vb) Karşı Tarafa Ses Gitmeme Sorununun Çözümü

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda android telefonlarda karşı tarafa bazen ses gidip gitmeme sorunuyla ilgili bi tecrübemi paylaşacağım.

Bazen birisi beni aradığında ya da ben birisini aradığımda sesim karşı tarafa gitmiyor ancak karşı tarafın sesi bana geliyordu. İlk başlarda sorunun mikrofonla ilgili olduğunu düşünüyordum ancak mikrofonla alakası olmadığını anladım. Sesim karşı tarafa gitmediği durumlarda video kaydı açıp sesimi kaydettim ve sorunsuz bir şekilde kayıt etti. Yani sorunun miktoronla ilgisi yoktu.

Daha sonra internette biraz araştırma yaptığımda android telefonlarda gürültü kirliliğini, paraziti azaltmak için bir özellik bulunuyor. Bu özellik bir çok telefonda açık olarak geliyor.

Bu özelliği kapatıp 2 hafta gibi bir süre kullandım ve bu sorunu bir daha yaşamadım. Ancak bu seferde bu süre içerisinde farklı bir sorunla karşılaştım.

Sesim bu sefer gidiyor ama telefonda görüştüğüm kişi sesin çok cızırtılı gittiğini söyledi. Daha sonra telefonun mikrofon girişini kontrol ettiğimde iç taraflar tozlanmalar olduğunu gördüm.

Diş fırçası yardımıyla bu telefonun mikrofonundaki tozları temizledim ve ciddi anlamda toz birikintisi çıkmıştı.

Bu tozları temizledikten sonra yaklaşık 2-3 haftadır telefonu kullanmaktayım benzer şikayetlerim olmadı ve ses şuan karşı tarafa sağlıklı bir şekilde gitmekte.

Siz de telefonununuz donanımında bir sorun olmadığını düşünüyorsanız ve sesiniz karşı tarafa gitmiyorsa mikrofon girişini temizleyip gürültü azaltma özelliğini pasif hale getirebilirsiniz.

Gürültü Azaltma / Parazit Azaltma özelliğini pasif etmek için Ayarlar / Çağrı Ayarları / Diğer/Daha Fazla / Gürültü Azaltma / Parazit Azaltma veya buna benzer isimdeki özelliği pasif hale getirebilirsiniz.

Sizinde başka bir tecrübeniz varsa lütfen yorum bölümünden bizimle paylaşın.

Umarım sizinde sorununuz düzelir.

Kayıt bulunamadı